Apple a jeho HomePod přichází

Dnešním dnem odstartoval Apple na svých stránkách možnost předobjednávky svého reproduktoru s názvem HomePod. Pochopitelně nejde o běžný reproduktor. Já bych se tady rád na něj rychle podíval, jak jej vidím zatím já. Sice ještě není k dispozici a v našich končinách ještě jen tak nebude, přesto jsou “chytré” reproduktory nebo reproduktory s virtuálními asistentkami na poli techniky velmi aktuální téma. Máme tady Cortanu, Alexu, Google Assistant atd.

Může se zdát, že Apple zaspal dobu a bude těžké dohnat konkurenci. Je to úhel pohledu a Apple u svých produktů vždy přistupoval trochu jiným způsobem než konkurence k těm svým. To jestli to bylo vždy dobře teď nechme stranu. Nicméně pokud použil nějakou technologii do svých produktů vždy se jí snažil dotáhnout do maximálního využití a spolehlivosti. Já bych se teď na to rád podíval z pohledu českého uživatele. Jakým společníkem mi může být HomePod a tedy i Siri, která ho defakto ovládá a vy ji prostřednictvím verbální komunikace.

Sedm reproduktorů dokola

HomePod je především reproduktor, který slibuje převzít poslech hudby na novou úroveň. Věřím, že jistě výsledek bude stát určitě za to, díky 7 reproduktorům. To zdali to bude stačit na konkurenci uvidíme až postupem času. Vše pohání čip A8, který zprostředkovává algoritmy, jenž mají při poslechu vyvážit přehrávání pro ten  nejlepší zážitek. Zařízení se rovněž samo nastaví podle toho kam ho v místnosti umístíte a také ho budete moct spárovat s druhým a rozmístit je tak na více místech po vaši domácnosti. Za těchto skutečností zvláště pokud spojíte dva a více reproduktorů a bude hudba hrát všude synchronně nabídne nevšední poslech hudby. Takovéto provázání není až tak běžné. Pro mě zůstává ještě otázka přehrávání hudby samotné, jelikož upřednostňuje své Apple Music. Já však využívám Spotify a stream hudby z telefonu jistě půjde, ale automatické spuštění prostřednictvím Siri, nebude možné. HomePod umožňuje ve spojitosti se Siri využívat pouze Apple Music  Jako reproduktor by mohl HomePod, svou práci splňovat na jedničku. Vezmeme li v potaz kvalitu přehrávání zvuku již ze samotného iPhonu či iPadu PRO. Sedm reproduktorů 360 stupňů nabídne nevšední zážitek a vyvážený poslech hudby, jistě totiž uplatnili zkušenosti firmy Beoplay, která je na poli reproduktorů a sluchátek na velmi soldní úrovni.

Pak tu máme onu domácí společnici, ne nejde o nejstarší řemeslo 😀 ale o Siri. Pokud máte iPhone, iPad nebo MAC jistě jste do styku ze Siri přišli nebo jí jako já používáte. Jedinou překážkou, pro česky nebo slovensky mluvící uživatele je, že Siri neumí česky ani slovensky. Jasně dnes skoro každý ovládá angličtinu, ale i přesto mi nepřijde stále tolik komfortní v pohodlí domova mluvit jinak než jak mi “zobák narostl”. Pokud tedy zvládáte angličtinu tak s ovládáním a komunikaci se Siri nebudete mít problém. Používání angličtiny, je už pak na každém jednotlivci nakolik mu tento způsob vyhovuje.

Ve spojení s chytrou domácností

Pokud v domácnosti už používáte “smart” věci a máte je připojené k HomeKitu, bude pro vás ovládání ještě o to více potěšující a nemusíte tak ani vytahovat mobil s kapsy a jednoduše oslovíte přímo HomePod. Což vidím jako ohromný benefit, pokud už jste zvyklí Siri používat aktivně. Zvláště oproti případům, kdy zadáte nějaký příkaz Siri a ona vyžaduje odemknutí vašeho mobilního telefonu, pokud jej máte uzamčený. Můžete tak říct Siri, aby vám připomněla zalít květiny nebo přidala něco na nákupní seznam. Je to i o tom nakolik využíváte možnosti samotné Siri nebo jen jí používáte pro ovládání aplikací třetích stran.

Spojení výkonného reproduktoru a umělé inteligence je jistě zajímavý krok vpřed. Nejde sice o nic co by již konkurence nenabízela, ale doufám že jako u jiných svých produktů nabídne Apple opět jiný přístup k věci, respektivě v tomto případě kvalitě zpracování. Protože Siri už známe. Pokud si na takovéto nové technologie potrpíte, máte dobré zkušenosti s Apple produkty a máte třeba už doma chytré osvětlení a podobně bude HomePod určitě skvělá volba. Pokud by jste o něm uvažovali jako o vašem primárním reproduktoru pro domácnost, asi bych se zkusil i podívat na klasické reproduktory než na ty s domácí asistentkou.

Cena a dostupnost

V neposlední řadě může někoho odradit cena která je stanovena na $349. A zatím je k dispozici pouze pro několik vybraných trhů a k nám se dostane zřejmě až v druhé polovině letošního roku za trochu vyšší cenu než je tomu v US. Předobjednávky začaly dnes a expedice bude 2.9.2018, ale pouze pro US, Austrálii a Kanadu.

Za mě tedy půjde o určitě zajímavý produkt z nabídky Apple. To jestli obhájí svou cenu a dostojí tomu co slibuje ukáže až čas. V počátcích také nepřinese vše co sliboval v září na Keynote, ale funkce budou postupně doplňovány. Své místo na trhu si najde.

Kdyžtak mi dolů napište svůj názor na HomePod a popřípadě jestli se chystáte si ho pořídit nebo už využíváte konkurenci 🙂